Joodse instellingen niet meer fysiek beveiligd in Amsterdam

'Onverstandig' volgens Centraal Joods Overleg
De gemeente Amsterdam gaat stoppen met de fysieke beveiliging van synagogen en andere Joodse instellingen. Dat staat in een brief die deze instellingen onlangs ontvingen. Ronny Naftanael van het Centraal Joods Collectief bevestigt dit aan De Telegraaf.
Naftanael noemt het besluit "onverstandig". "Zeker als je kijkt naar wat er deze maand nog in Dallas is gebeurd." Daar vond een tien uur durende gijzeling plaats in een synagoge, waarbij de gewapende gijzelnemer om het leven kwam.
De gemeente zegt dat de digitale beveiliging inmiddels goed genoeg is om de marechaussee niet langer te laten posten voor de gebouwen. De marechaussee beveiligt Joodse instellingen sinds 2014 vanwege de mogelijke terreurdreiging.
Effectief
De beveiliging door de marechaussee kan levens redden volgens Naftanael. In het Duitse Halle werd in 2019 een aanslag op een synagoge verijdeld door de zware beveiliging. Een gewapende man wilde een drukbezochte synagoge binnendringen maar stuitte op de zwaar bewapende agenten. Vervolgend schoot hij twee mensen dood in een kebabzaak.
Toch vindt Nafthanael het een bewijs van de effectiviteit van de fysieke beveiliging. "Als je reageert op wat de camera's zien, ben je vaak te laat. Het is belangrijk om gewapend voor de deur te staan. Dat is gewoon nodig met alle gekken die geloven in complottheorieën."