Schoolmaaltijden voor kinderen uit arme gezinnen

Kabinet trekt dit jaar 100 miljoen euro uit voor volle magen
Basisscholen en middelbare scholen kunnen zich vanaf woensdag aanmelden op Schoolmaaltijden.nl voor gratis schoolmaaltijden voor hun leerlingen. Het is een initiatief van fractievoorzitters Jan Paternotte (D66) en Laurens Dassen (VOLT), minister voor Primair en Voortgezet Onderwijs Dennis Wiersma (VVD) trekt de poeplap; kosten voor dit jaar 100 miljoen euro.
Eten op school of een boodschappenkaart voor thuis
Als scholen kiezen voor een maaltijd op school gaat het om een maximum bedrag van 9 euro per leerling per week. Scholen hebben de vrijheid te kiezen voor een manier die het beste bij ze past. Dat kan variëren van ouders of vrijwilligers die inkopen doen bij de lokale supermarkt, wijkteams die broodjes smeren in het wijkcentrum en scholen die voor een cateraar kiezen. Als scholen kiezen voor de optie maaltijd thuis kunnen ze individuele leerlingen helpen in de vorm van boodschappenkaarten. Scholen sturen een aanmeldlink naar de ouders van leerlingen die dat het hardste nodig hebben. Ouders kunnen zichzelf vervolgens rechtstreeks voor de boodschappenkaart aanmelden. De kaarten met een wekelijks bedrag van 11 euro per kind zijn in alle supermarkten in te wisselen.
'Huishoudboekjes onder druk'
Doelgroep van het programma zijn scholen waarvan 30 procent of meer van de leerlingen uit een gezin komt met een laag inkomen. Wiersma: "Nu het huishoudboekje in gezinnen soms onder druk staat, is het aan ons ervoor te zorgen dat leerlingen zich volledig kunnen focussen op school. Eventuele spanningen of geldzorgen thuis mogen zich niet vertalen naar het klaslokaal. Voor veel leerlingen kan een schoolmaaltijd dan ook een enorm verschil maken. Ze zijn energieker en doen beter mee in de klas."